SAVASANA – relaksacja

Jak ważny jest relaks po zajęciach jogi?

Dlaczego nie schodzimy z maty zaraz po zakończeniu lekcji asan i kładziemy się do Savasany?

Dlaczego POWINIENEŚ zostać aż do końca praktyki jogi?

Savasana jest pozycją która nazywana czasami jest „pozycją trupa” , „martwego ciała” lub najtrudniejszą asaną.

Dlaczego?

Jesteśmy przyzwyczajeni do nieustannego ruchu, do rozmawiania, kręcenia się i kontrolowania wszystkiego.

W Savasanie – relaksie zostajemy leżąc na plecach w totalnym bezruchu, bez wiercenia się, drapania, bez kontroli co dzieje się na sali. Ciało pozostaje w świadomym bezruchu.

Bezruch taki przynosi nam wiele korzyści. 

Po praktyce jogi wycisza ciało i umysł oraz włącza do pracy układ przywspółczulny (parasympatyczny), który to odpowiada za nasz odpoczynek i regenerację całego organizmu. Podczas prawidłowego wejścia w Savasanę można nawet obniżyć ciśnienie tętnicze krwi a przy tym zminimalizować zakwasy po intensywnej praktyce. Długofalowo praktykując ten wspaniały stan relaksu ciała i umysłu zredukukować można również podatność na stres. 

Ponieważ Savasaną zwieńczamy praktykę jogi, tym lepiej możemy odczuć jej dobroczynny wpływ. Kiedy ciało było aktywne, rozciągało się, wzmacniało i budowało napięcia, otwieraliśmy biodra, klatkę piersiową i trwaliśmy nieco dłużej w pozycjach, to właśnie teraz podczas relaksacji poczujemy jeszcze bardziej jak ciało poddaje się pozycji i pragnie w niej pozostać. Poczujemy to dopiero wtedy, gdy już się położymy i weźmiemy kilka miękkich, wygodnych oddechów.

„Savasana to pozycja, w której całe ciało wchłania energię wytworzoną podczas praktyki jogi. Im głębiej zrelaksujesz ciało, tym głębsza będzie jego regeneracja”.

Wyobraźmy sobie teraz, że leżymy już w błogim relaksie a ktoś na macie obok zaczyna się wiercić, drapać, bawić zegarkiem, przekręcać lub zwija swoją matę bo postanowił opuścić salę przed Savasaną. Właśnie teraz, gdy tak bardzo potrzebujemy wewnętrznego spokoju i wyciszenia umysłu. 

No i doszliśmy do momentu w którym już wiemy jak byśmy się czuli i jak ważne jest nie przeszkadzać sobie i innym.

Puenta więc jest taka, lekcja jogi trwa dopóki nauczyciel nie zakończy oficjalnie praktyki zachęcając do wspólnego zamknięcia jej mantrą OM lub inną…

Prawidłowa pozycja SAVASANA

Połóż się na plecach, rozstaw stopy szeroko (przynajmniej na szerokość maty), ręce rozłóż nieco dalej od ciała, dłonie ułóż wnętrzem w kierunku sufitu, znajdź komfort w pozycji, zamknij oczy, rozluźnij całe ciało, zwróć uwagę na szczękę i policzki, twarz również pozostaje bez napięć. Na początku skoncentruj się na swoim oddechu, postaraj się nie zasypiać 🙂