Czym jest MEDYTACJA?

Medytacja to ćwiczenie umysłu, obejmuje relaksację, skupienie ale i świadomość. Medytacja dla naszego umysłu jest tym, czym ćwiczenia fizyczne są dla ciała. Pomaga utrzymać nasze zdrowie psychiczne w dobrej formie, to świetne narzędzie do pracy nad sobą, pomaga kontrolować emocje, stresy i lęki oraz świetnie wycisza.

Medytacja to indywidualna praktyka, nie znaczy to jednak że nie możemy medytować w grupach. Podczas grupowych medytacji adepci tworzą specyficzny, sprzyjający klimat a energia jaką emanują sprzyja przyjemnemu trwaniu w ciszy, bezruchu i obserwacji.

Medytujemy najczęściej z zamkniętymi oczami ale znane są również inne metody gdzie oczy zostają otwarte jak np. Trataka (medytacja ze świecą) czy buddyjski Zazen

Medytację często kojarzymy z nieruchomą pozycją siedzącą, najczęściej w lotosie jednak nie trzeba aż tak się gimnastykować aby wchodzić głęboko w przyjemny stan medytacji i czerpać z niej korzyści. Wystarczy usiąść w dowolnym siadzie z wyprostowanymi plecami, na poduszce czy kocu, podeprzeć kolana jeśli trzeba lub nawet usiąść na fotelu. Medytować można również podczas spaceru czy przy rutynowych pracach domowych. Generalnie nie jest zalecana pozycja leżąca ponieważ łatwo jest wtedy zasnąć.

Istnieje już wiele naukowo udowodnionych korzyści płynących z medytacji. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają jej korzystny wpływ na nasze zdrowie.

– otwiera serce na doznania uczucia miłości

– obniża ciśnienie krwi

– wycisza

– uspokaja

– poprawia pamięć i koncentrację

– poprawia nastrój i jest bardzo dobrym narzędziem w walce z depresją (*ciążka depresja może być przeciwwskazaniem do medytacji)

– pomaga nam szybciej wybaczać i łagodzić spory

– pomaga zwiększyć poczucie własnej wartości

i wiele innych…

Nie musisz mieć doświadczenia w medytacji, każdy moment Twojego życia jest dobry aby zacząć medytować

Zajęcia z medytacji w naszej szkole odbywają się w środy o godzinie 20.00

Zapraszamy z serca ❤